ZAMANDA YOLCULUK

Dört kuşaktır süregelen yüksek kaliteli el işçiliği ve dikiş bilgisi ile lüksü besleyen, ulaşılabilir bir kalite anlayışı sunmak Birelin değerlerinin öncelikli olanıdır. Geleneğinden gelen Haute Couture (kaliteli/özenli terzilik) anlayışı, bir giysinin yarattığı seçkin görüntünün temel taşıdır. Elegan görünüşü vurgulayan kaliteli el işçiliği, Birelin’in hiçbir zaman ödün vermeyeceği olmazsa olmazıdır.

1

Halil Birel, 1930 yılında Samsun’da kadın giyimi terziliğine başladı. 1950 yılında, oğlu Şerafettin Birel babasının yanında terziliği öğrenmeye başladı ve 1960-65 yılları arasında ısmarlama iş yapmaya başladı.

2

Şerafettin Birel’in eşi Zühre Birel, Samsun’da terziliğin yanı sıra öğretmenlik yapmaya başladı. Her yıl birçok kız öğrenci, Zühre öğretmenden terzilik dersi aldı. Şerafettin Birel ise 1975 yılında, terzilik ilmini geliştirmek için Fransa’ya gitti. Kadın Haute Couture markaları için üretim yapmaya başladı.

3

1984 yılından itibaren, çocukları ile birlikte üretim yapmaya devam etti; on iki yıl kadar Fransa’daki birçok lüks hazır giyim markası adına imalat yapmaya devam etti.

4

1996’da Şerafettin Bey’in oğlu Günay Birel Türkiye’ye yerleşti ve ihracat yapmaya başladı. Avrupa’nın öncü markalarına kadın giyimi üzerine imalat ve tasarımlar yaptı.

günay bey

Sanayici kimliğinin yanı sıra ailenin 4. kuşağı ile birlikte markalaşmaya karar verdi. Birelin’i Türkiye’de ve dünyada öncü bir marka yapma misyonunu hayata geçirmeye başladı.